Toruń na weekend

Toruń to jedno z najstarszych miast w Polsce. Najbardziej znane z Mikołaja Kopernika i wszechobecnych pierników. Bardzo piękne, klimatyczne, niecałe dwie godziny od Łodzi…po prostu idealne na weekendowy wyjazd! Gdzie warto zjeść? Co warto zobaczyć? Zaraz się dowiecie !

Przyjeżdżając do Torunia najlepiej wybrać hotel / hostel jak najbliżej Starego Miasta. Nie warto marnować czasu na dojazdy, skoro mamy zostać tu tylko na weekend. Nasz wybór padł na mały hotelik – Przystanek Toruń – gdzie z okna pokoju widzieliśmy rzekę, ale i staję kolejową. To dobrze zlokalizowana baza wypadowa do całodniowych wycieczek.

Co warto zobaczyć w Toruniu?Toruń kopernik

Pierwszy przystanek to obowiązkowe selfie z Mikołajem Kopernikiem, którego nazwisko jest do cna wykorzystywane przez pobliskie sklepy, salony fryzjerskie i restauracje. Sławny pomnik znajduje się na Rynku Staromiejskim, w pobliżu południowo-wschodniego narożnika Ratusza. Tu już prosta droga do miejsca, w którym astronom mieszkał.

stare miasto Toruń

Będąc w Toruniu nie można przejść obojętnie Starego Miasta. Podczas naszego pobytu odbywał się tu Jarmark Bożonarodzeniowy, gdzie można było napić się i zjeść staropolskie wyroby. To centralny punkt miasta, skąd łatwo trafić pod inne zabytki, jak Ratusz, Krzywa Wieża czy ruiny Zamku Krzyżackiego (bilet kosztuje 9zł, ale patrząc na czas zwiedzania – ta cena jest według mnie zbyt wysoka).

20171216_174327

Toruń nazywany jest Piernikowym Miastem i nic w tym dziwnego! Za każdym rogiem znajduje się sklep z piernikami. Wyglądają naprawdę pięknie. Dostaniemy tu małe katarzynki, ozdobne pierniczki, duże, małe, świąteczne….no każde. Dlatego jedną z najlepszych atrakcji, jakie tutaj znalazłam jest Muzeum Żywego Piernika. Te niezwykłe miejsce oferuje zabawę, która spodoba się małym i dużym.  W magiczny sposób przenosi gości do średniowiecza, w którym – pod okiem Mistrza Piernikarskiego i uczonej Wiedźmy Korzennej – poznają wszelkie rytuały związane z wypiekiem piernika.  Po mini wykładzie z receptury piernikowej, uczestnicy własnoręcznie przygotują ciasto, by później, przy użyciu drewnianych form, wypiec z niego toruńskie specjały.

Toruń na weekend

W drodze powrotnej napotkaliśmy nietuzinkowy budynek, który wygląda jakby był stara pozytywką lub czymś zrobionym z czekolady. To Teatr Baj Pomorski, który w swojej działalności koncentruje się przede wszystkim na sztukach przeznaczonych dla dzieci.

david lynch toruń

Jeśli jesteś fanem filmów, nie możesz ominąć sławnej wystawy Davida Lyncha. Realizowana w ramach 25. edycji Camerimage Festival wystawa to unikalna na skalę europejską, przekrojowa prezentacja dorobku artystycznego Davida Lyncha – wybitnego twórcy kina, telewizji i sztuk plastycznych.

panorama Toruń

Na koniec, po zachodzie słońca warto wejść na most i popatrzeć na niezwykle romantyczną panoramę Torunia. Podziwiając  ją byliśmy zmęczeni, zziębnięci, przeszliśmy ponad 10 km, ale … było warto!

Toruń – gdzie warto zjeść?

osetia Toruń - pierogi

Jeśli chodzi o jedzenie to zdumiewające są dwie rzeczy: Manekin bez kolejki (albo mieliśmy szczęście) oraz ilość pierogarni na Starym Rynku. Jadąc do Torunia zasięgnęliśmy wiedzy, gdzie warto jeść. Padło na restaurację Osetia, gdzie zjadłam chyba największego pieroga jakiego w życiu widziałam! Szeroki wybór smaków, różnorodność dań i ceny dla zwykłych ludzi. Polecam każdemu, kto potrzebuje zjeść coś treściwego i pysznego w zimny dzień!

Toruń to idealny pomysł na weekend zarówno we dwoje, ale też z dziećmi. Na każdym kroku znajdziemy dawne zabytki, ruiny i cudownie zachowane elementy dawnego Torunia. Widać, że mieszkańcom zależy tu na podkreślaniu historii. Miasto oferuje sporo atrakcji, pyszne pierniki, a gdy słońce zajdzie, zauroczy nas maleńkimi, kolorowymi uliczkami 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *