Aktywne wakacje na pustyni w Egipcie

Z czym kojarzą się Wam wakacje w Egipcie? Starożytne zabytki, piękna rafa koralowa, pustynia, surferzy? Jeśli tak to mam nadzieję, ze mój post przekona Was, by odwiedzić piękne miejsce, jakim jest Marsa Alam.

W pierwszej kolejności przyznaję, że nie jestem ignorantką i wiem, że wyjazd w tamtym kierunku może być dla niektórych straszną głupotą. Ja jednak miałam swoje powody, by tam jechać. Mój tata był surferem i jego wielkim marzeniem było odwiedzić ten kraj. Postanowiłam, że zrobię to za niego, ale w bezpiecznej wersji.

Obecnie nie można powiedzieć, że gdzieś jadąc jesteśmy bezpieczni na 1000000%. Czy to będzie romantyczny weekend we Francji, zakupy w Londynie czy wakacje w Egipcie. W tym ostatnim najbardziej turystyczne są 3 miejscowości: Sharm el-Shejk, Hurgada i Marsa Alam. My wybraliśmy tę ostatnią, ponieważ hotele położone są na pustyni i oprócz niej nie ma tam nic.

wakacje w Egipcie

Jak spędzić aktywne wakacje w Egipcie?

Najlepszą opcją wyboru odpowiedniego hotelu tutaj jest all inclusive, ponieważ mamy zapewnione jedzenie i nie musimy martwić się o źródło pochodzenia składników czy wody. Lód w napojach oraz woda w saturatorach musi być dodawana z butelek, więc nie ma obaw, że dopadnie nas popularna Klątwa Faraona. W Novotelu (tam my byliśmy) jedzenie było bardziej europejskie niż egipskie, ale z racji, że oni celebrują kolacje, to wtedy można było liczyć na jakiś lokalny przysmak, grill czy cudowne, ociekające słodkością ciastka.

Warto zwrócić uwagę czy odpowiadają nam animacje oraz aktywności. Ja jechałam z nastawieniem na ogromne lenistwo na plaży, jednak długo nie usiedziałam w miejscu. W hotelu animatorzy przechodzili samych siebie, by turystom się nie nudziło: aqua fitness, rozciąganie, rzutki czy nauka tańca lub języka arabskiego. Wieczorami natomiast organizowane były “show”, czyli taniec brzucha, orient show czy zabawy dla dzieci.

joga w egipcie novotel

Jeśli wolicie jednak trochę spokojniej spędzić wakacje, to znajdzie się tutaj coś dla was. Egzotyczne piękno, które nas otacza skłania do uprawiania jogi, medytacji czy stretchingu. Animatorzy codziennie prowadzą zajęcia, które pozwolą nam popracować nad swoją kondycją czy wyciszyć się. Jeśli tak jak ja, będziesz chciał wypocząć od miasta, ludzi i hałasu, to Marsa Alam jest zdecydowanie dla Ciebie!

wakacje w egipcie

Kto myśląc o pustyni nie ma przed oczami Karawany. Wycieczka na wielbłądzim grzbiecie może nie należy do najtańszych. Poza tym trzeba wyjechać na 1-2h na pustynie. Jeśli się zdecydujecie, to z pewnością nie będziecie żałować. Jeśli nie jesteście na tyle odważni, to polecam, chociaż pogłaskanie tych pięknych, ale zaskakująco dużych mieszkańców pustyni. Jeżeli zależy nam na egipskich rozrywkach, warto zamówić w barze shishe (podaje ją prawdziwy Shisha Master!) i cieszyć się gorącym, pięknych wieczorem wśród palm.

wschód słońca w egipcie novotel

W Egipcie słońce zachodzi w okolicach 19. Był to dla nas wielki szok, ale w końcu każdy zna określenie “egipskie ciemności”. Po tej godzinie woda wygląda, jak smoła, więc nie polecam kąpać się na własną rękę. Warto natomiast, zdecydować się na zobaczenie wschodu słońca. W tym celu trzeba wstać ok. 4.30, ale widok zapiera dech i jest bardzo romantyczne.

snorkling marsa alam

Marsa Alam nastawione jest głównie na snorklowanie, nurkowanie i relaks. Jeśli mamy ochotę, to na plaży usytuowano szkołę, gdzie można zrobić licencję lub wypożyczyć profesjonalny sprzęt do schodzenia pod wodę. Ja z racji problemów kardiologicznych mam zakaz takich zabaw, więc wybrałam rurkę z maską. Na początku nie wiedziałam czego mogę się spodziewać. Z pomostu rafa wyglądała na …. chyba mogę użyć tego słowa … “starożytną”. Dużo kamieni, suchej pozostałości rafy, jeżowce i małe rybki. Z takim też nastawieniem wskoczyłam z pomostu do wody. Kiedy spojrzałam w dół, zaniemówiłam. Nie spodziewałam się zobaczyć czegoś tak pięknego. Kolorowa rafa z rybkami prosto z bajki “Gdzie jest Nemo?” oczarowała mnie! Poza tym, niezwykłe wrażenie robiła również ogromna głębokość. W miejscu, gdzie kończyła się rafa był z 20 m. przepaść w dół! To napawało lękiem, ale tylko przez pierwsze 2 dni. Warto zapytać u rezydentki o nurkowanie z żółwiami i krowami morskimi, bo również są dostępne takie wycieczki. Zdecydowanie polecam zobaczyć ten podwodny raj!

Czy warto spędzić wakacje w Egipcie?

Jeśli zdecydujecie się tam pojechać, to musicie zdawać sobie sprawę, że przy wjeździe do kraju musicie kupić wizę (25 $), a bagaż przeskanują Wam z 5 razy w jedną i drugą stronę. Sharm czy Hurgada są to duże miasta, których łatwiej jest o wycieczkę do Gizy, jednak obecnie może być problem z jej organizacją. Jeśli jednak nie zależy Wam na głośnym mieście, a raczej na spokojnym urlopie, to zdecydowanie polecam Marsa Alam. Warto zdawać sobie, jednak sprawę, że miejscowość położona jest na pustyni (wszędzie bezkres piachu). Nie oczekujcie wypadów na zakupy, rzędu straganów z pamiątkami czy jedzenia w pobliskich knajpach. Tutaj liczy się pływanie, odpoczynek i leniuchowanie. Mam nadzieję pojechać tam kiedyś jeszcze raz i skorzystać z różnych wycieczek fakultatywnych.

wakacje w egipcie novotel

Wskazówki, dotyczące wyjazdu do Egiptu:

 • weź ze sobą butelkę coli i wody
 • pij tylko butelkowaną wodę i colę do każdego posiłku
 • latem o 19-20 są już egipskie ciemności, więc nie nastawiaj się na nocne pływanie
 • nie myj owoców wodą z kranu
 • kup filtr 50 do opalania
 • chodzenie po rafie nie jest dobrym pomysłem, dlatego warto mieć buty ochronne
 • jeśli czegoś nie ma wymienionego w all inclusive to trzeba za to zapłacić, np. shisha w barze
 • nie można wywozić z Egiptu rafy, muszli oraz egipskich dolarów
 • o każdą pamiątkę się targuj !
 • zostawiaj napiwki (1$ zostawiony na łóżku dla Pana od sprzątania może zdziałać cuda)
 • ręcznik hotelowy rzecz święta, dzięki niemu zajmiesz sobie leżak przy basenie:)
 • to inna kultura, więc szanuj ją – nie idź na kolację w kąpielówkach.

Miej otwartą głowę, szanuj innych i baw się dobrze!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *